Novinky

Desková hra Nemocnice - nově zpracovaná pravidla ke stažení

Pravidla Nemocnice update_page-0001

Pravidla Nemocnice update_page-0002

Pravidla Nemocnice update_page-0003

Pravidla Nemocnice update_page-0004

Pravidla Nemocnice update_page-0005

Pravidla Nemocnice update_page-0006

Pravidla Nemocnice update_page-0007

Pravidla Nemocnice update_page-0008

Nově graficky zpracovaná pravidla si můžete vytisknout a vložit do své deskové hry. Soubor ke stažení najdete zde:

Pravidla Nemocnice update

POZNEJ FAKULTU: 1.LF UK Praha

Podávání přihlášek ke studiu je u konce, jak jsi na tom Ty? Už máš svou fakultu vybranou? Pokud ne, nezoufej, dnes Ti se studentkou Annou Pavlíkovou představíme 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.  

Jak už název napovídá, jde o historicky první lékařskou fakultu v České republice, kterou  založil již císař Karel IV. v roce 1348. Univerzita Karlova ala „studium generale” je vůbec prvním středoevropským vysokým učením v lékařském oboru. Založením fakulty císař usiloval o vytvoření vzdělané lékařské elity a zvýšení dostupnosti kvalitní zdravotnické péče. Lékařská fakulta vyučovala mediky a udílela akademické grády bakalářů a magistrů medicíny až do roku 1419. 

Od té doby fakulta prošla mnoha proměnami, ale její závazek k vysoké kvalitě, odbornosti a tradicím přetrvává dodnes. Z fakulty vzešla řada lékařů a vědců, kteří ovlivnili celosvětovou medicínu. Mezi významné osobnosti patří například Jan Evangelista Purkyně, objevitel Purkyňových buněk, či Gerty Coriová, první žena laureátka Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu.

V oblasti výzkumu se fakulta zaměřuje na širokou škálu témat, od biomedicínského výzkumu až po klinické studie. Aktivně spolupracuje s dalšími vědeckými institucemi a podílí se na mezinárodních výzkumných projektech, čímž posiluje svou pozici v globálním lékařském společenství. V posledních letech prošly výukové prostory rekonstrukcí, studenti mají tak k dispozici moderní zázemí plné interaktivních pomůcek. 

IMG_2066
https://www.facebook.com/anatomie1.LF/photos/pb.100082855766371.-2207520000/116400544390380/?type=3

Fakulta se nachází v historickém centru města Prahy, je tudíž snadno dostupná, ať už MHD či třeba na kole. Hned vedle se nachází park, ve kterém můžeš v přestávkách mezi semináři načerpat energii. 

Uchazeči mají na výběr hned z několika studijních oborů, a to z tradičního všeobecného a zubního lékařství, dále potom z nelékařských oborů jako je fyzioterapie, porodní asistence či adiktologie. A jak studium hodnotí studentka Anička? 

Co Tě vedlo ke studiu medicíny?
Já jsem do poslední chvíle vlastně moc nevěděla, co chci studovat. Poslala jsem si velké množství přihlášek na nejrůznější nesouvisející obory a přemýšlela, na který bych se chtěla dostat nejvíc. Medicínu jsem si potom vybrala proto, že mi připadala jako obor, který má smysl, budoucnost a ve kterém nehrozí, že bych skončila bez práce. Taky mi přišlo strašně zajímavé, co všechno v sobě ukrývá lidské tělo a chtěla jsem toho vědět víc. Připadalo mi to jako takový malý vesmír, kde všechno naprosto precizně funguje a zapadá do sebe uvnitř každého z nás. :)

Navíc jsem se na fakultu dostala na průměr, takže mě lákalo, že se nebudu muset učit na přijímačky. A taky jsem byla zvědavá, jestli je medicína opravdu tak náročná, jak se říká, a zajímalo mě, jestli na to budu mít.

Proč jsi si vybrala tuto konkrétní fakultu?
1.LF jsem si vybrala kvůli tomu, že jako jediná fakulta nabízela možnost výuky němčiny místo angličtiny. Na ostatních fakultách byla angličtina povinným jazykem, němčinu si šlo vzít jen jako volitelný předmět. Na této fakultě se mi také líbilo, že jako jediná lékařská fakulta v Praze bere studenty i na průměr známek ze střední, takže je možnost nepsat příjímací zkoušky. Navíc na mě fakulta působila tak jako přátelsky, když nám přišel e-mail s průvodcem prváka, kde kromě praktických rad a organizačních věcí byly i tipy, kam si skočit po škole a odpočinout si.

A taky na tuhle fakultu měla v plánu nastoupit moje kamarádka z gymnázia, tak jsme se dohodly, že půjdeme spolu. Přišlo mi uklidňující, že aspoň budu mít v kruhu jednoho známého člověka (je možné napsat na studijní oddělení, aby vás umístili do stejného kruhu) a nebude pro mě úplně všechno cizí a neznámé.

IMG_2104https://www.vysokeskoly.cz/katalog-vs/univerzita-karlova/1-lekarska-fakulta/153

Co se Ti na fakultě nejvíce líbí?
Moji kamarádi. V kruhu jsem se seznámila s naprosto úžasnými lidmi, se kterými tvoříme naši osmičlennou partu. Medici mají většinou úžasný smysl pro humor a na škole tak těžké, jako je medicína, jsou přátelé strašně moc potřeba. Můžeme se navzájem uklidňovat a podporovat, protože si všichni procházíme tím samým, a společně se učit a pomáhat si.

Co bys ráda věděla před prvákem? Nějaké rady a tipy, na co se připravit a čemu se vyvarovat?
Asi bych chtěla víc vědět, do čeho jdu. Já si před nástupem na fakultu moc nebyla jistá, co vlastně čekat, takže jsem pak byla dost překvapená.

Rozhodně je taky důležité nevěřit všemu, co o 1.LF uslyšíte od ostatních. Před nástupem jsem se dozvěděla, že tady panuje obrovská rivalita mezi spolužáky a že si studenti dokonce navzájem sdělují chybné informace, aby „vyřadili protivníka ze hry“ a měli tak sami větší šanci se dostat do druháku. Není to pravda. Mám kolem sebe úžasné lidi, se kterými si pomáháme. A to nejsou jen moji kamarádi z kruhu, i ostatní včetně starších studentů jsou moc milí a pomáhají. Taky se říká, že se k nám vyučující na 1.LF chovají hnusně a že oproti ostatním lékařským fakultám to máme všechno mnohem těžší. Je pravda, že jsem se setkala s několika vyučujícími, kteří se nechovali profesionálně a kteří opravdu zlí byli. Ale mnohem častěji se setkávám s moc hodnými nebo alespoň neutrálními vyučujícími. Takže bych řekla, že to bude dost podobné jako na kterékoli jiné škole. A co se týče vyšší obtížnosti oproti ostatním LF, tak to nemůžu moc posoudit. Jinou LF jsem nestudovala, tak nevím. Ale rozhodně nejde věřit všemu, co se povídá.

IMG_2100https://www.vysokeskoly.cz/katalog-vs/univerzita-karlova/1-lekarska-fakulta/153

Jaký je největší strašák prváku a čeho jsi se naopak obávala nejméně?
Na naší fakultě je největším strašákem letní zkouškové, kdy na studenty čekají mimo jiné dvě velké zkoušky, z anatomie a z histologie, kde se hodně vyhazuje. Já se nejvíc bála právě anatomie, která nejvíc děsí asi každého prváka. Paradoxně ale horší, než anatomie, mi přišla právě ta histologie. Anatomie je sice na naučení těžší, je totiž delší a navíc látka často připomíná telefonní seznam, což je prostě někdy celkem obtížné umět zpaměti. Na anatomii ale většinou zkoušejí féroví profesoři, což se o histologii často tvrdit nedá.

Asi nevím, čeho jsem se bála nejmíň, od zápisu ke studiu mě medicína děsila tak jako celkově (čemuž hodně pomohla studijní referentka pro první ročník, vážně mi někdy přijde, že na studijní oddělení vybírají lidi podle toho, jak moc nesympaticky vypadají) a chvíli jsem si říkala, kam jsem to vlastně šla. :)

Jak jsi se připravovala na zkoušky? Co Ti nejvíce pomohlo v přípravě?
Na zkoušky jsem se učila z knih. Sice jsem se během roku dívala i na přednášky, ale vůbec mi nevyhovovalo se učit z pdf přednášky na zkoušku, mnohem lepší je knížka, do které si během semestru dopisuju svoje poznámky. Hrozně důležité taky je nekombinovat moc zdrojů, takže jsem třeba měla dvě knížky, ze kterých jsem se učila – jedna kniha pro mě byla taková ta hlavní, do druhé učebnice jsem se dívala převážně tehdy, když mi daná kapitola v první knížce přišla nesrozumitelná, nebo když jsem měla pocit, že je až moc stručná.

Na rozdíl od mých spolužáků mi tuny zvýrazňovačů moc nepomáhaly, maximálně jsem si v knížce důležité informace podtrhávala tužkou. A taky jsem si důležité věci (hlavně průřezy z anatomie) kreslila, to hodně pomáhá. Stejně tak se mi osvědčilo si u některé složité a nepřehledné kapitoly (třeba hlavové nervy nebo vegetativní systém) dělat stručné přehledy.

Jak hodnotíš zázemí fakulty? Co se Ti líbí nejvíce?
Zázemí naší fakulty je docela katastrofa, zkraje se člověk vůbec v ničem neorientuje, protože ho zavalí velké množství informací, ze kterých ale ne všechno je potřeba vědět, spíš pak člověk líp překoukne to, co by doopravdy vědět měl. A pak přijde ta fáze, kdy naopak studenti nejsou informovaní vůbec o ničem a všechno si musí zjišťovat sami. 1.LF je organizačně docela chaos a studijní oddělení tomu moc nepomáhá. Mnohem lepší je se ohledně organizačních věcí obracet na svého tutora nebo na starší studenty, ti si tímhle chaosem už prošli, takže poradí nejlíp. A na druhou stranu má chaotická organizace a ne příliš sympatická studijní referentka i své výhody – funguje to jako vděčné téma, na které můžete s novými spolužáky zavést řeč a celé hodiny na ně spolu nadávat. :D

Jak hodnotíš svůj první rok na medicíně?
Letos nastoupím do čtvrtého ročníku, takže už mám za sebou dalšího velkého strašáka - patologii, a upřímně si myslím, že prvák byl nejhorší. Je to zkraje obrovský šok, nečekala jsem, že mi to zabere až tak moc času. První týden školy jsem dokonce měla pocit, že vlastně ani nemám čas nebo energii se najíst.

Taky jsem nebyla připravená, že budu muset stíhat tolik věcí najednou, takže to často bylo dost náročné i psychicky. Během prvního ročníku jsem několikrát přemýšlela, že odejdu a půjdu jinam, kde to pro mě nebude tak stresující. Pomohlo mi, když jsem se o tom bavila s ostatními – tyhle pocity jsou úplně normální a má je každý. Důležité je si svoje nervové zhroucení naplánovat na jiný čas než kamarádi, aby vždycky alespoň jeden byl v té době v pohodě a mohl uklidňovat ostatní. :) Psychicky velmi náročné je i letní zkouškové, obzvlášť pokud se ne všechno podaří napoprvé a je potřeba nějakou zkoušku opakovat. Já musela dvakrát na histologii, než jsem ji udělala. Ale je potřeba si uvědomit, že i to je normální, naopak se s tím počítá, proto jsou na zkoušku taky tři pokusy. :) A když člověk zvládne prvák, tak už to bude jen lepší.

Co bys vzkázala budoucím studentům fakulty?
Zjistěte si předem co nejvíc informací a rozhodněte se, jestli sem opravdu chcete. Já před nástupem na fakultu moc nevěděla, co čekat, a byla jsem opravdu překvapená, jak moc časově náročné studium v prváku je. Důležité je na sebe taky neklást moc vysoké cíle, je úplně v pohodě, že nestihnete všechno, že nebudete umět všechno (to ani nejde), že kvůli škole třeba nebudete stíhat brigády tak, jako předtím. Taky je úplně běžné, že studentům připadá, že nic nestíhají a nic neumí, takže je potřeba se tím nenechat rozházet, mají to tak asi všichni. Taky je dobré mít nějaké známé mezi staršími studenty, často vám můžou dost pomoct.

A taky je důležité kromě školy stíhat i jiné věci, nezapomenout na svoje koníčky a dělat i věci, které vás baví a odpočinete si u nich.

IMG_2103https://www.vysokeskoly.cz/katalog-vs/univerzita-karlova/1-lekarska-fakulta/153

Je ještě něco, co bys chtěla dodat?
Na závěr bych asi chtěla říct, že učení na medicíně a hlavně v prvním ročníku je náročné. Když jsem si poprvé četla v učebnicích, tak tam bylo tolik odborných, latinských a chemických názvů, že jsem si chvílemi nebyla jistá, co čtu. To si pak člověk řekne, že nemá šanci a stejně ho vyhodí. Časem jsem se v tom ale orientovala líp a líp, takže to sice bylo pořád náročné, ale už jsem aspoň věděla, co čtu. :) Tím chci říct, že to nikdy nebude lehké, ale člověk si na to zvykne a pak už mu to bude připadat snažší. A i když tomu člověk musí věnovat dost času, tak nelituju toho, že jsem na tuhle fakultu šla. Tenhle obor je strašně zajímavý, za tři roky jsem nenarazila na žádný předmět, co by mě vyloženě nebavil (přestože některých předmětů jsem se dost bála, protože jsem věděla, že z gymplu nemám moc dobré základy) a kdybych se měla rozhodnout znovu, tak bych si medicínu na 1.LF vybrala zase.

Je fakulta Tvým favoritem nebo máš jiné oblíbence? Doufáme, že se Ti rozhovor s Aničkou líbil a tímto ji děkujeme a přejeme to nejlepší do zbývajících studijních let. 

uE49BtPU4iDJAoHFEHn8m7 @ann_p001

 

článek připravily: Jana a Daniela 

 

 

Nejčastější dotazy

Nesedí mi vybraná velikost, jak mohu zboží vyměnit?
Navštivte formulář na našich stránkách, který Vás navede, jak postupovat. Formulář k výměně zboží naleznete pod tímto odkazem: https://www.infinitemedstyle.cz/vratky-reklamace/

Do formuláře stačí zadat číslo Vaší objednávky a e-mail, pod kterým jste zboží objednávali. Do poznámky uveďte, za jakou velikost byste si přáli zboží vyměnit.

 

Chci zboží vrátit, jak to mám udělat?
Mrzí nás, že zboží chcete vrátit. Jestliže jste se tak rozhodli, navštivte náš webový formulář, který Vám poradí, jak postupovat. Formulář k vrácení zboží naleznete na tomto odkazu: https://www.infinitemedstyle.cz/vratky-reklamace/

Do formuláře stačí zadat číslo Vaší objednávky a e-mail, pod kterým jste zboží objednávali. Automaticky Vám bude vygenerován štítek, který vytisknete a nalepíte na zabalené zboží a odnesete do jakékoliv pobočky Zásilkovny. Jakmile balíček dorazí k nám, vrátíme Vám peníze.

Můžete vrátit část nebo celou objednávku. Budeme rádi, pokud nám napíšete, co můžeme do příště zdokonalit, aby zboží sedlo i Vám!

 

Mohu zboží vrátit zdarma?
Ano, do 30 dní od doručení objednávky ji můžete na naše náklady vrátit zpátky. V případě výměny velikosti oblečení náklady za nové poštovné již neproplácíme.

 

Jak mohu zboží reklamovat?
Pokud Vám dorazilo poškozené zboží, určitě se na nás neváhejte obrátit. Zboží lze po uznání reklamace vyměnit za nový produkt nebo Vám za poškozený produkt vrátíme peníze. Reklamaci lze uskutečnit skrze formulář na našich stránkách.
Formulář pro reklamaci zboží najdete na tomto odkazu:
https://www.infinitemedstyle.cz/vratky-reklamace/

 

Kdy mi zboží dorazí?
Zboží odesíláme do druhého dne od vytvoření objednávky. Standardní doba doručení objednávky je 2-5 pracovních dní. Od předání balíčku přepravci doručení již nemůžeme uspíšit, rychlost doručení záleží na momentální vytíženosti dané přepravní společnosti.

 

Stále mi nepřišel balíček, co mám dělat?
Zboží se mohlo zdržet na cestě, proto prosíme o Vaši trpělivost. Pohyb balíčku lze sledovat skrze trasovací číslo Zásilkovny. Trasovací číslo obdržíte v mobilní aplikaci Zásilkovna, e-mailem či SMS zprávou.

Pokud už je to delší doba, určitě se na nás neváhejte obrátit skrze náš e-mail: info@infinitemedstyle.cz

 

Nepřišla mi faktura, ale chci/potřebuji ji. Jak ji získám?
Náš systém faktury generuje a automaticky rozesílá e-mailem. Někdy se může vloudit chyba a Vaše faktura může například skončit ve spamu nebo nedorazí při chybně zadané e-mailové adrese.

Pokud Vám z jakéhokoliv důvodu nedorazila, velmi rádi Vám ji pošleme. Obraťte se na nás skrze e-mailovou adresu info@infinitemedstyle.cz, obratem Vám ji zašleme.

 

Kde najdu velikostní tabulku?
Velikostní tabulka je uvedená jako samotná fotografie u produktu (stačí tedy prolistovat galerii až k ní) nebo ji najdete níže v popisu produktu.

 

Co znamená označení „Na dotaz“?
Takový produkt momentálně nemáme ve skladu, je ve výrobě, šije se, je na cestě a pracujeme na tom, aby znovu skladem byl. Napište nám na info@infinitemedstyle.cz, pokud máte o produkt zájem a my Vám dáme vědět, za jak dlouho může být u Vás.

 

Na kolik stupňů mohu prát oblečení?
Praní oblečení se odvíjí od typu materiálu, ze kterého je vyrobeno. Na kolik stupňů můžete vyprat konkrétní kousek oblečení naleznete v popisu daného produktu či přímo na etiketě zboží.

 

Zasíláme objednávky na Slovensko?
Ano, na pobočku Zásilkovny či na Vámi zvolenou doručovací adresu. Platbu objednávky lze rovněž uhradit v eurech.

 

Mohu objednávku zaplatit v eurech?
Ano, objednávky lze zaplatit i v eurech, stačí web přenastavit na anglickou či slovenskou verzi v pravé horní části webu.

 

V čem jsou MDF fonendoskopy lepší než Littmann?
MDF fonendoskopy jsou kvalitní fonendoskopy vyráběné u našeho partnera v USA. Máme tu čest být jediným prodejcem těchto stetoskopů v ČR a na Slovensku. Můžete si vybrat od jednoduchých, spolehlivých kousků až po designové vyrobené v titanové tvrdosti. Vybrat si můžete z různých typů, ať už pediatrických, kardiologických nebo titanových, které jsou nejlehčí. Celkově jsou fonendoskopy od výrobce MDF Instruments lehčí než fonendoskopy Littmann. Disponují kvalitními poslechovými vlastnostmi a dlouhou dobu výdrží. 

Velkou výhodou je možnost výměnných náhradních dílů a doživotní zárukou zdarma. 

Pokud by Vás zajímaly konkrétní informace o jednotlivých řadách fonendoskopů MDF Instruments, neváhejte si přečíst náš článek Jak si vybrat fonendoskop.

 

Nenašli jste odpověď na svou otázku?
Neváhejte nás kontaktovat na e-mailové adrese: info@infinitemedstyle.cz

 

POZNEJ FAKULTU: LF UK Plzeň

Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni, založená v roce 1945, je další dceřinou pobočkou Univerzity Karlovy. Pokud Tě tedy hlavní město České republiky netáhne nebo jsi přímo z Plzně, LFP je jasná volba. Fakulta je moderní instituce, co se neustále vyvíjí, aby poskytovala kvalitní vzdělání a byla centrem inovací ve zdravotnickém odvětví.

Historie fakulty zahrnuje období po skončení druhé světové války, kdy byla zřízena jako odpověď na potřebu kvalifikovaných lékařů v regionu. Od té doby fakulta značně  rozšířila své působení. Jedním z výrazných prvků fakulty je její zaměření na interdisciplinární spolupráci. Studenti mají možnost účastnit se projektů, které kombinují medicínské dovednosti s technologickým a vědeckým výzkumem. To poskytuje absolventům široký pohled na moderní lékařství. Nechybí možnost zahraniční stáže či Erasmu. 

IMG_2094https://lfp.cuni.cz/foto/57-prostory-noveho-kampusu-2022.html 

Fakulta aktivně investuje do výzkumu, přičemž se zaměřuje na oblasti, jako jsou genetika, onkologie, neurovědy a infekční nemoci. Součástí univerzity je Biomedicínské centrum, jehož hlavním zaměřením je vývoj v oblasti nahrazování a regenerace orgánů. Centrum je otevřené všem studentům i absolventům. Pokud Tě láká kariéra vědce v lékařském poli, neváhej  pošli přihlášku právě do Plzně. Tato snaha o inovace a objevy posiluje postavení fakulty  rámci národního i mezinárodního vědeckého společenství. 

Výuka na fakultě v Plzni zdůrazňuje praktické dovednosti a klinické zkušenosti. Studenti mají příležitost pracovat v moderních klinických zařízeních a zapojit se do komunitních projektů, což je připravuje na výzvy moderního zdravotnictví. V rámci studia lze získat kredity a extra studijní body do dalších ročníku, a to v rámci volitelného předmětu SPPČ. Náplní předmětu je tvorba výukových materiálů, pomoc při prezenční výuce či realizace vlastních projektů. Studijní kampus má moderního ducha, nově v něm najdeš studovnu a knihovnu, dál pak menzu a kavárnu, což oceníš hlavně ve zkouškovém období. 

Celkově lze říci, že lékařská fakulta v Plzni je centrem excelence, kde se spojuje bohatá tradice s moderním přístupem k výzkumu a výuce. Její přínos k rozvoji lékařského odvětví a péči o pacienty je nepopiratelný. Pojďme se společně podívat, jak hodnotí své studium na fakultě Erik. 

Co tě vedlo ke studiu medicíny?
Moje stredoškolské časy sa odohrali na strednej zdravotníckej škole, ktorá pri výbere ďalšieho štúdia mala zásadný vplyv. Síce si nepamätám kľučový moment pre rozhodnutie ísť študovať medicínu ale hrozne ma fascinovalo ľudské telo, ako všetko funguje a zároveň sme mali aj trochu kliniky na spestrenie a stále som chcel pomáhať druhým. Stredoškolské časy považujem za jedno z mojich najkrásnejších období v živote aj keď pri konci nebolo úplne jednoduché. Mal som veľké obavy z prijímacích skúšok pretože predmety ako biológia, fyzika a chémia sme mali len prvé 2 roky štúdia. Preto som moju prípravu na začiatku nepodcenil a s prípravou som začal už v 3. ročníku. Nebolo to ľahké ani najťažšie, ale zvládol som to. 

IMG_2093
https://lfp.cuni.cz/foto/57-prostory-noveho-kampusu-2022.html

Proč jsi si vybral lékařskou fakultu v Plzni?
Hlásil som sa na 3 lekárske fakulty a to v Košiciach, Ostrave a Plzni. Vysnívanú fakultu som mal v Košiciach pretože som chcel ostať doma na Slovensku. Celkovo vzdialenosť som nebral do úvahy. Ako prvé som prijímačkoval v Ostrave, kde ma zobrali, ale bola to moja posledná možnosť. Následne som išiel do Plzne kde mi prijímačky tiež dopadli dobre a ako posledné prijímačky som mal v Košiciach, kde sa mi už uprímne ani nechcelo ísť pretože som vedel, že ma zobrali na LFP UK a nastúpim tam. Plzeňskú fakultu som mal stále v povedomí, že ak by ma vzali tam, tak by som nastúpil a to sa aj stalo. Pri výbere to bola skôr intuícia, ktorá vyšla a neľutujem tejto voľby, práve naopak.

Co se Ti na fakultě nejvíce líbí?
Sme menšia fakulta, v ročníku sa väčšinou všetci poznáme a v kruhu máme približne 16 ľudí. Jednotlivé ústavy sa nachádzajú hlavne v dvoch budovách, ktoré sú hneď vedľa seba. Máme veľa študentských spolkov, do ktorých sa študenti môžu zapojiť. V prvom ročníku máme predmet s názvom Základy klinickej medicíny, kde máme povinnosť navštíviť nemocnicu na nami vybranom oddelení v rozsahu 16 hodín. Hrozne si u nás cením komunikáciu s vedením fakulty, študijným oddelením a všetkými vyučujúcimi, sú strašne milí a vedia výjsť v ústrety. Keď máme nejaký problém alebo nechápeme problematike, ktorá sa preberá na hodine dokážeme jednoducho nájsť riešenie prípadne urobiť kompromis. Na fakulte prevláda rodinná atmosféra a vzájomná pomoc študentov. Zdieľame si medzi sebou materiály a dávame si rady, málo kedy sa stane aby sa niekto nemal z čoho učiť ale skôr má ešte na výber.

IMG_2096
https://lfp.cuni.cz/foto/57-prostory-noveho-kampusu-2022.html
 

Co by jsi rád věděl před prvákem? Nějaké rady a tipy, na co se připravit a čemu se vyvarovat?
Skúste sa naučiť plánovať čas. Nájsť si medzi školou a osobným životom balanc a hlavne sa neporovnávať. Určite sa neučte pred nástupom do prváku, svoj voľný čas radšej investujte do oddychu. V škole nebudete tráviť veľa času priemerne sú 1-2 povinné praktika denne a samozrejme prednášky, ktoré u nás sú nepovinné. Učebnice si nekupujte dopredu, skúste si ich požičať, vyskúšať sa učiť z toho a až potom si ju kúpiť. Veľa zdrojov a kníh je aj v pdf forme. U mňa najväčší pomocník bol iPad. V priebehu roku si ho zakúpila väčšina spolužiakov. Umožňuje dopisovať si poznámky ručne rovno do prezentácií alebo učebnice. Snažte sa nezanedbať učivo, pretože ťa to veľmi rýchlo dobehne a bude toho viac. Známky sú nepodstatné, podstatné je to, že máš skúšku. A posledná rada učte sa priebežne aby sa toho nenakopilo, vyvoláva to zbytočný stres.

Jaký je největší strašák prváku a čeho jsi se naopak obával nejméně?
Určite sa každý obáva toho množstva učiva, ktoré treba zvládnuť. Pri správnom plánovaní času sa to zvládnuť určite dá. Osobne som si tam našiel čas na kamarátov, rodinu, koníčky a oddych. Niekto sa môže obávať spolužiakov, vyučujúcich a podobne. Ale to nemusí, u nás su strašne všetci fajn. U mňa to bol najmenší strach, vedel som, že sa stále niekto nájde kto ma podrží.

Jak jsi se připravoval na zkoušky? Co ti nejvíce pomohlo v přípravě?
Určite si naplánovať veci dopredu, dať si rezervu aspoň polovicu času, ktorú mám naplánovanú. Zistiť si dopredu aký zdroj budem používať. Prepájať si otázky medzi sebou. Pri učení anatómie mi pomohlo kreslenie obrázkov alebo schém a pozerať si slepé obrázky, 3D atlasy a hľadať štruktúry. Anatomický ústav na LFP umožňuje študentov používanie premium verzie Complete Anatomy, veľa študentov si to chválilo. Nestresuj sa keď sa ti skúškové trochu predĺžilo, každý má svoje tempo.

Na prijímačky ako som spomínal som sa učil 2 roky dopredu ale není to nutné. Našiel som si kurz, ktorý mi veľmi pomohol. Na LFP sú dôležité testy z minulých rokov a modelovky hlavne chemie a fyzika. Podľa môjho názoru biológiu nemá zmysel pozerať zo starých testov. V tomto prípade je potrebný jej prehľad.

IMG_2098
https://lfp.cuni.cz/foto/57-prostory-noveho-kampusu-2022.html 

Jak hodnotíš zázemí fakulty? Co se Ti líbí nejvíce?
Na fakulte sa mi najviac páči moderný kampus, ktorý je plný vychytávok a moderného vybavenia. Medzi moje 2 najobľúbenejšie patrí určite kaviareň s výbornou kávou a strecha s výhľadom na celú Plzeň, odporúčam navštíviť :). Taktiež využívam študovne buď individuálnu alebo študovňu 24/7.

Jak bys ohodnotil svůj první rok na medicíně? 
Prechod zo strednej na vysokú školu u mňa nebol zlý. Do systému na VŠ som nabehol celkom rýchlo. Na veľké množstvo učiva som bol celkom zvyknutý a vedel som si naplánovať čas. Štúdium v ČR ma naučilo veľkej samostatnosti, za čo som veľmi vďačný.

Čo by som zmenil? Asi nič, všetko sa stalo tak ako malo.

Co by jsi vzkázal budoucím studentům fakulty?
Ak budete mať možnosť si vyskúšať prihlasovanie na telesnú výchovu alebo skúšky, tak si to vyskúšajte, aby ste zbytočne nestresovali, hovorím z vlastnej skúsenosti :). V druhom ročníku sa začíname prihlasovať na voliteľné predmety kde je celkom veľká ponuka. Ak by Vás zaujímal rozvrh, ktorý ešte nieje verejný tak sa skúste pozrieť na rozvrhy z minulých rokov (väčšina sa u nás dedí). Na cestovanie tramvajou a MHD potrebujete Plzeňskú kartu, odporúčam vybaviť pre zľavnené cestovné. Materiály je možné zakúpiť na FB skupine Burza (učebnic/skript) LFP UK, taktiež vznikla nová skupina Spolubydlení LFP UK. Navštevujte fakultné akcie, užívajte si študentský život aby ste neľutovali, že ste niečo zameškali a aby ste mali na čo spomínať. Väčšina priateľstiev vzniká práve tu a keď nevznikajú nové tak sa určite upevňujú. Sledujte na sociálnych sieťach účty jednotlivých ústavov a spolkov, sú tam užitočné informácie.

Je ještě něco, co by jsi chtěl dodat?
Dělejte medicínu srdcem.

 

Láká Tě nový kampus v Plzni společně s Biomedicínským centrem? Pokud ano, určitě neváhej a pošli přihlášku. Pokud ještě svého favorita nemáš, nezoufej, příště nás čeká výlet do Brna na MUNI MED. 

uE49BtPU4iDJAoHFEHn8m7@eriikdrobnak

článek připravily: Jana a Daniela 

 

Tipy a triky jak se efektivně učit

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší vychytávky jak zefektivnit učení. Když už nad tím strávíte tolik času, tak ať si aspoň něco pamatujete, ne?


5 položek celkem